Cape Gazette
http://capegazette.villagesoup.com/p/1180890

Austin MacElrevey wins distance double at conference meet

Sussex Tech boys win 4-by-800 in school record time
By Dave Frederick | May 11, 2014
Photo by: Dave Frederick Austin MacElrevey, front, and Sam Hete battle early in the 3,200-meter run.

Two days of Henlopen Conference track and field competition May 8 and 9 at Dover High School yielded an array of fast times and stellar performances.

The Dover boys won the Henlopen Conference crown with 144 points followed by Caesar Rodney with 138.5 and Cape Henlopen with 92 points.

The girls' championship was won by Smyrna with 154 points followed by Caesar Rodney 152.7, Polytech 81, Sussex Tech 69 and Cape Henlopen 62.

Austin MacElevey was a double winner, finishing the 3,200 meters in 9:47 and coming back the next day to win the 1,600 in 4:27.6.  Both races were personal records and ranked him among the all-time elite distance runners in Cape history.

Cape also won the 4-by-100 meters relay with a team of Tyreik Burton, Raekwon Dukes, Wardell Allen and Maurice Mills with a time of 43.1.

Tim Roberts, an Indian River senior, won the high jump with a leap of 6-feet-0-inches. Ryan Thomas of Milford won the long jump in 22-9 and triple jump in 47-5.

John Flamer, a Lake Forest junior, won the shot put in 51-0.

The Sussex Tech 4-by-800 team of Elias Harmon, Sam Hete, Victor Rueda and Sonny Landis ran 8:12 for a gold medal and school record performance.

Anshe Boyer of Cape had a good day on the track, placing second in the 200 meters in 26.1 and fourth in the 100 in 12.9. Megan Hart was second in the high jump at 5 feet.

Rebekah Mills of Caesar Rodney won the 1,600 in 5:20.2 followed by Roxanne Ramirez of Sussex Tech at 5:27 and Madison MacElrevey of Cape at  5:29.2

The DIAA State Championship will be contested at Caesar Rodney High School Friday, May 16, and Saturday, May 17.

Megan Hart goes to the front,  leading off the 4-by-800 relay. (Photo by: Dave Frederick )
Sussex Tech runners (l-r) Sonny Landis, Victor Rueda, Sam Hete and Elias Harmon smile after winning gold in the 4-by-800 meters. (Photo by: Dave Frederick )
John Flamer wins the shot put in 51-feet. (Photo by: Dave Frederick )
Anshe Boyer of Cape wins her heat in the 200-meter trials. (Photo by: Dave Frederick )
Tim Roberts of Indian River clears the bar at 6 feet. (Photo by: Dave Frederick )
Maurice Mills of Cape flies 22 feet 1 inch in the long jump, good for second place. (Photo by: Dave Frederick )
Ryan Thomas of Milford is shown winning the long jump. He also won the triple jump. (Photo by: Dave Frederick )
Comments (0)
If you wish to comment, please login.