Cape Gazette
http://capegazette.villagesoup.com/p/1166177

Beacon girls set records in winning Jim Blades Middle School Invitational

Apr 14, 2014
Photo by: Dan Cook Beacon Middle School's Annie Judge takes first place in the 55-meter hurdles with a 9.15-second clocking. Beacon girls took first place overall with a score of 133.5.

The Beacon Academy girls' track team set three meet records and dropped one baton, doubling down the competition to win the Jim Blades Middle School Track and Field Invitational, scoring 133.5 points to outdistance Chipman 64, Smyrna 56 and Fifer 50.

Zoe Scott led the way for Beacon, setting meet records in the high jump at 5 feet 2 inches and triple jump at 32 feet, 6 inches; she also anchored the winning 4-by-200 relay behind Rose Minni, Katie Frederick and Jodey Boyer in 1:57.7.

Alia Marshall set a meet record by winning the 400 meters in 1:03. Marshall also won the long jump in 14 feet, 9 inches.

Annie Judge won the 55-meter hurdles in 9.1 seconds, and Sam Wyatt was third for Beacon in the same event.

Beacon's distance star Logan Shuttleworth missed the meet with an injury, but Beacon covered the 800 by earning 10 points with Zoe Callard getting second in 2:51 and Mel McCloy sixth in 3:02.

The 1,600 saw Beacon sixth grader Olivia Brozefsky grab second in 6:11 and Mel McCloy third in 6:20.

Mariner sprinter Lekendra Harpe won the 200 meters in 27.2 seconds.

The Beacon boys' team placed second with 98 points behind Postlewaite's 109.5 points.

The Mariner boys' team placed ninth with 12 points, while the girls' team placed 10th with 16 points.

Event winners for the boys from Beacon and Mariner included Dane Palmer in the 400, 57.3; Aidan Spoor of Mariner in the 800, 2:21; Sam Nye of Beacon in the 1,600, 5:14; Michael Loessner of Beacon won the shot put with a throw of 35 feet, 10 inches.

For full team results, go to directathletics.com.

Beacon sixth grader Sydney Hollinger takes seventh place in the 55-meter hurdles with a 10.45-second run. (Photo by: Dan Cook)
Beacon's Curtis Purnell sprints to fifth place in the 100-meter dash with a time of 12.23 seconds. The Beacon boys' squad took second place in the Jim Blades Invitational. (Photo by: Dan Cook)
Mariner's Lakendra Harpe leans forward to place third in the 100-meter dash with a time of 13.4 seconds. (Photo by: Dan Cook)
Beacon's Alia Marshall leaps to first place in the long jump with a leap of 14 feet, 9.75 inches. (Photo by: Dan Cook)
Mariner's Lakendra Harpe leaps to 12th place with a jump of 12 feet, 3.75 inches. (Photo by: Dan Cook)
Beacon's Marcella Sabbagh places second the high jump. (Photo by: Dan Cook)
Beacon's Mel McCloy, right, runs to a 6:20 in the 1,600 and scores six points for the Vikings. (Photo by: Dan Cook)
Mariner's Lakendra Harpe leans forward to win the 200-meter dash with a 27.2 seconds. (Photo by: Dan Cook)
Beacon Middle coach Tim Bamforth watches for results with Katie Frederick. (Photo by: Dan Cook)
Beacon's multi-scoring athletes relax before their next event. Shown are (clockwise from top) Rose Minni, Timesha Cannon, Katie Frederick and Annie Judge. (Photo by: Dan Cook)
Beacon's Samantha Wyatt clears the hurdles in the 55-meter hurdles. (Photo by: Dan Cook)
Mariner's Issaac Whaley places 11th in the 110- meter hurdles with a time of 16.4 seconds. (Photo by: Dan Cook)
Beacon's top hurdlers are Samantha Wyatt, Annie Judge and Sydney Hollinger. (Photo by: Dan Cook)
Beacon's Katie Frederick jumps to sixth place with a leap of 12 feet, 9 inches. (Photo by: Dan Cook)
Beacon's Mary Grace Cannon sprints the corner in the 200-meter trials. (Photo by: Dan Cook)
Mariner's Jamie Schirmer puts the shot. (Photo by: Dan Cook)
Beacon's Garrett Elgin clears the hurdle during the 110-meter hurdle competition. (Photo by: Dan Cook)
Comments (0)
If you wish to comment, please login.